Szukaj
Close this search box.

Podział i role pszczół w ulu

Ulik odkładowy 4-ramkowy WIELKOPOLSKI
Odkład 6-ramkowy Wielkopolski
Matka Pszczela – Krainka Nieska

Z pewnością każdy wie, że rodzajów pszczół w ulu jest wiele, jednak czy ktoś z nas zna je wszystkie oraz potrafi wymienić rolę, jakie pełnią? Jesteśmy pewni, że większość z Państwa nigdy się nad tym nie zastanawiała, a jest to niezmiernie ciekawy temat. W związku z tym, w niniejszym artykule chcielibyśmy scharakteryzować poszczególne pszczoły oraz opisać ich funkcję. Zachęcamy do lektury!

Pszczoły, które możemy znaleźć w ulu

Na samym początku warto skupić się na tym, ile pszczół tak właściwie znajduje się w ulu. Te owady są nazywane przez pszczelarzy rodziną, która im liczniejsza, tym silniejsza. Najczęściej w jednym ulu znajduje się około 50 tysięcy pszczół! Jednak są one podzielone na poszczególne grupy, z których najliczniejszą stanowią robotnice, a następnie trutnie. Nie można zapomnieć również o trzeciej grupie, choć liczy ona wyłącznie jedną sztukę, a mianowicie królową. Warto jednak podkreślić, że liczba owadów może być zróżnicowana w stosunku do poszczególnych pór roku. Latem będzie ich najwięcej, natomiast zimną ilość pszczół może niezwykle zmaleć. 

Nasuwa się wówczas pytanie, dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź dla osób fascynujących się tego rodzaju owadami jest niezwykle prosta, jednak dla wielu nieoczywista. Mianowicie, w okresie jesienno-zimowym pszczoły pozbywają się z ula trutni, które pełnią wyłącznie rolę zapładniania królowej, a zatem jedynie żerują na pozostałych owadach, zabierając im nagromadzony pokarm.

Kolejnym powodem mniejszej ilości owadów jest żywotność robotnic. Osobniki, które wykluły się wiosną żyją najczęściej około 5-6 tygodni, natomiast te wyklute jesienią nawet 5-6 miesięcy. Skąd taka rozbieżność? Jest to spowodowane zimowaniem pszczół, czyli ich pozostaniem w ulu oraz tworzeniem odpowiedniej temperatury wewnątrz niego.

Skoro zyskaliśmy już podstawowe informacje, możemy skupić się na poszczególnych rodzajach pszczół.

Królowa matka

Zapewne każdy wie, że najważniejsza w ulu jest królowa matka. Nie pełni ona żadnej roli, poza lotem godowym, podczas którego składa jaja. Ten okres nazywa się czerwieniem, podczas którego, królowa jest w stanie złożyć dziennie nawet 1500 jaj! Niezwykle ceniona przez innych osobników, jednak do czasu. W przypadku jej uszkodzenia, na przykład utraty skrzydła, pozostałe osobniki pozbywają się jej oraz trutni. Następnie wybierają larwę i karmią ją mleczkiem, czyniąc nową królową. 

Pszczoły robotnice

Pszczoły robotnice to zdecydowanie najbardziej pracowite owady w ulu, które pełnią szereg ról. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie dobrobytu całej rodzinie poprzez zbieranie i produkcję pokarmu. Jednak to nie wszystko, czym się zajmują, poznajmy ich pozostałe role.

Sprzątaczki

Pszczoły pracują od pierwszych dni, jako najmłodsze osobniki są odpowiedzialne za zapewnienie czystości w ulu. Ich zadaniem jest eliminacja kokonów i odchodów larw, jak również pozbycie się martwych osobników z ula. Dzięki temu, możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa i uniknięcie wielu chorób.

Niańki

Trochę starsze pszczoły pełnią funkcję niani i zajmują się potomstwem królowej. Ich głównym zadaniem jest dbanie o dostarczenie odpowiedniej ilości pokarmu larwom. Rodzaj pożywienia jest uzależniony od pory roku, może to być papka pyłku połączonego z miodem lub pierzga.

Służące

Kolejną rolą dla nieco starszych owadów jest służąca, jednak przyjmują ją wyłącznie te osobniki, które wykształciły u siebie gruczoły mleczne. Produkowane przez nie mleczko stanowi pokarm dla królowej bądź wybranych trutni.

Budownicze

Jedna z najważniejszych ról wśród pszczół. Jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest budowa plastrów, do której wykorzystują wosk. 

Strażniczki

Kolejna ważna rola, którą otrzymują pszczoły posiadające rozwinięty gruczoł jadowy oraz żądło. Ich zadaniem jest ochrona ula przed wszelkim niebezpieczeństwem w postaci innych owadów, między innymi szerszeni, czy pszczół pochodzących z innej rodziny. 

Zbieraczki

Jedna z najpopularniejszych ról, znana każdemu. Ta funkcja wymaga niezwykłej pracowitości, bowiem zbieraczki wylatują z ula i wracają nawet kilka razy w ciągu dnia. Ich zadaniem jest zbiór pyłku, nektaru bądź spadzi. To właśnie dzięki nim możemy zaspokajać nasze kubki smakowe pysznym miodem!

To już wszystkie role pszczół znajdujących się w ulu. Mamy nadzieję, że podobnie jak my, docenią Państwo ich pracowitość.

Udostępnij wpis

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy

pasieka piecuch cappuccino
Wpisy

Cappuccino cynamonowe z miodem

Miód do kawy ? Miód jest naturalnym produktem spożywczym, o słodkim smaku i wysokich wartościach odżywczych, produkowanym przez pszczoły miodne, pszczoły bezżądłowe oraz szerszenie z nektaru

Przeczytaj »

Miód rzepakowy z cynamonem

Własna pasieka Nie dla każdego przeznaczona jest własna pasieka i zostanie pszczelarzem. Utrzymanie hodowli to dość wymagający i czasochłonny proces. Podczas zakładania pasieki należy dobrze

Przeczytaj »

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top